Energa Cup Junior, czyli football na TAK

Drugi turniej Energa Cup Junior rozegrano w ostatnią sobotę w Słupsku. W całodziennych zmaganiach uczestniczyło dziesięć drużyn reprezentujących klubu z dwóch województw. Po ostatnim gwizdku ze zwycięstwa mogli cieszyć się mali piłkarze z drużyny UKS GAP Bruskowo Wielkie.

3 marca sala sportowa Ośrodka Sportowo – Rekreacyjnego im. T. Gwiżdża w Słupsku zamieniła się w arenę piłkarskich zmagań, których bohaterami byli zawodnicy z roczników 2010 i 2011. W turnieju Energa Cup Junior 2 wystąpiło w sumie 120 dzieci reprezentujących dziesięć klubów z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Trudny początek Akademii Piłkarskiej Energa Gryf Słupsk S.A.

Energa Cup Junior 2 nie zaczął się szczęśliwe dla dwóch drużyn wystawionych przez Akademię Piłkarską „Energa” Gryf Słupsk S.A. Pierwsza drużyna w spotkaniu inaugurującym turniej prowadziła już po trzech minutach z drużyną Piłka w Bramce Słupsk, jednak ostatecznie spotkanie zakończyło się porażką młodziutkich Gryfitów 1:2. Druga drużyna AP „Energa” Gryf Słupsk S.A. rozpoczęła od spotkania z UKS Orliki Kończewo. Mecz od początku nie układał się po myśli słupszczan, którzy przegrywali 0:1. Wydawało się, że gol kontaktowy na 1:1 odmieni losy spotkania, ale zawodnicy z Kończewa przeprowadzili dwie skuteczne akcje i spotkanie zakończyło się wygraną Orlików 1:3.

– Rzeczywiście mieliśmy trudny start, jednak jestem bardzo zadowolony z postawy ale też gry moich zawodników. W trudnych chwilach potrafili sobie poradzić z presją, realizowali to czego uczymy się na treningach i niezmiennie mieli ogromną wolę walki a to dobry prognostyk na przyszłość. Ostatecznie druga nasza drużyna zajęła trzecie miejsce w turnieju a nasi zawodnicy otrzymali dwie nagrody indywidualne – mówił Damian Kotłowski, trener AP Energa Gryf Słupsk S.A. 2010/2011.

Football na TAK

W pierwszych dwóch spotkaniach padło aż siedem goli, co było tylko przedsmakiem kolejnych gier. Zespoły składające się z piłkarzy z roczników 2010 i 2011 charakteryzują się zamiłowaniem do gry ofensywnej i brakiem kalkulacji na boisku. Nawet wysoko prowadząc nie murują dostępu do własnej bramki i nadal atakują chcąc zdobywać kolejne gole. W efekcie kibice byli świadkami gradu goli. W całym turnieju w 27 meczach strzelono aż 97 goli! Daje to średnią 3,59 bramki na mecz. Najwyższe wyniki w turnieju to 0:9. 7:0, 6:0 i 5:2. Tak wysokie wyniki były okrasą walki o tytuł króla strzelców, która od pierwszych gier toczyła się pomiędzy Szymonem Szymańskim reprezentującym barwy UKS GAP Bruskowo Wielkie a Damianem Małyszem z AP Energa Gryf Słupsk S.A. 2. Ostatecznie lepszy o jedną bramkę okazał się napastnik z Bruskowa Wielkiego. Natomiast Damian Małysz został wyróżniony tytułem najlepszego zawodnika turnieju.

– Obaj zawodnicy wyróżniali się przez cały turniej, chociaż posiadają inną charakterystykę jako napastnicy. Szymon jest typem króla pola karnego, chociaż ma też dobry strzał z dystansu. Natomiast Damian jest bardziej ruchliwy i szybszy, swoje akcje konstruował już od przedpola. Chłopcy grali fajnie i należą im się brawa – po turnieju podsumowywał Paweł Kryszałowicz, były napastnik reprezentacji Polski.

Mimo, że w niemal każdym meczu strzelano ponad trzy gole należy docenić także grę bramkarzy. W tak młodym wieku golkeeperzy wykazywali się dużą chęcią do gry i ogromną odpornością psychiczną. Nagrodę indywidualną dla najlepszego bramkarza turnieju dostał Filip Wilk z AP Energa Gryf Słupsk 2.

Dziewczęta z Arkadii

W pierwszej edycji Energa Cup Junior wystąpiły cztery zawodniczki, natomiast w drugiej edycji było ich już dziewięć, w tym cztery dziewczynki z UKS Arkadia Malechowo. W kilku meczach trener Arkadii zdecydował się na wariant gry czterema zawodniczkami w polu. Jak się okazało była to przemyślana taktyka, ponieważ dziewczęta świetnie sobie radziły.

Wynik nie jest najważniejszy

Turnieje dla dzieci to przede wszystkim okazja do sprawdzenia postępów jakie na treningach robią mali piłkarze i sposobność do skonfrontowania ich z rówieśnikami. Nie mniej każdy piłkarz gra o zwycięstwo. W swoich grupach najlepsze okazały się drużyny UKS Orliki Kończewo i UKS GAP Bruskowo Wielkie, z drugich miejsc awansowały AP Energa Gryf Słupsk S.A. 2 i UKS Sława Jedynka Sławno. W pierwszym półfinale zawodnicy z Bruskowo pewnie wygrali z AP Energa Gryf. W drugim starciu lepsi okazali się zawodnicy z Kończewa. Zanim rozegrano finał turnieju odbyły się mecze o dziewiąte, siódme, piąte i trzecie miejsce. W starciu pokonanych w półfinałach lepsi okazali się słupszczanie, którzy wygrali 4:2. Natomiast w finale UKS GAP Bruskowo Wielkie pewnie wygrał z Orlikami z Kończewa 5:0.

 

Wyniki turnieju:

  1. UKS GAP Bruskowo Wielkie
  2. UKS Orliki Kończewo
  3. AP Energa Gryf Słupsk S.A. 2
  4. UKS Sława Jedynka Sławno
  5. Pomorska Akademia Piłkarska Grasz
  6. Futbolaki Słupsk
  7. UKS Arkadia Malechowo
  8. Piłka w Bramce
  9. Football Academy Słupsk
  10. AP Energa Gryf Słupsk S.A. 1

Najlepszy strzelec – Szymon Szymański UKS GAP Bruskowo Wielkie

Najlepszy zawodnik – Damian Małysz AP Energa Gryf Słupsk S.A. 2

Najlepszy bramkarz – Filip Wilk AP Energa Gryf Słupsk S.A. 2