Wielki dzień małych piłkarzy i piłkarek – Energa Cup Junior

Turniej Energa Cup Junior w ostatnią przedświąteczną sobotę zgromadził w Słupsku prawie 160 zawodników i zawodniczek z dziewięciu klubów, które rywalizowały o tytuł najlepszych w roczniku 2009.

Ponad 200 kibiców było świadkami niesamowitych emocji, radości ze zwycięstw i łez po porażce. Były piękne zagrania, dużo walki i serie rzutów karnych, które na moment zatrzymywały serca kibiców, rodziców i trenerów. Jednak najważniejsze że wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i zapowiedzieli kolejne starty w turnieju.

Turniej mógł się odbyć dzięki, firmie Energa, która jest sponsorem głównym Akademii Piłkarskiej Energa Gryf Słupsk S.A. oraz klub Gryf Słupsk S.A. Organizatorem turnieju była natomiast Akademia Piłkarska „Energa” Gryf Słupsk S.A., która w trakcie turnieju wystawiła dwie drużyny z rocznika 2009. W sumie w zmaganiach uczestniczyło dziesięć zespołów ze Słupska i regionu. Piłkarze rywalizowali w dwóch grupach w systemie każdy z każdym, a następnie w systemie pucharowym rozegrano mecze półfinałowe, mecze o kolejne miejsca w turnieju i finał.

Mecz otwarcia rozegrały ze sobą drużyny Piłka w Bramce Słupsk i Akademia Piłkarska Słupia Kobylnica. Już pierwsze starcie pokazało, że kibicie w hali na ul. Niedziałkowskiego w Słupsku nie będą się nudzić. Młodzi zawodnicy walczyli z zaangażowaniem, którego wystarczyłoby aby obdzielić nie jedną drużynę polskiej Ekstraklasy. Po dziesięciu minutach gry 1:0 wygrała drużyna ze Słupska. W drugim meczu turnieju wystąpiła jedna z dwóch drużyn wystawionych przez Akademię Piłkarską Energa Gryf Słupsk S.A., jej przeciwnikiem były Orły Dębnica Kaszubska. Po zaciętym i emocjonującym meczu Słupszczanie musieli uznać wyższość przeciwnika i przegrali 1:2.

Mimo, że na boisku grali mali piłkarze to każdemu starciu towarzyszyły wielkie emocje, zarówno na ławkach rezerwowych jak i na trybunach. Każdy strzelony gol wywoływał okrzyki radości, a stracona bramka smutek a niekiedy łzy, jak wówczas gdy Orliki Kończewo strzeliły gola w ostatniej sekundzie meczu o 5. miejsce z AP Energa Gryf Słupsk S.A.

Po dwudziestu meczach fazy grupowej w półfinałach spotkały się Victoria Słupsk z AP Słupia Kobylnica i JFA Przechlewo z Orłami Dębnica Kaszubska. Pierwszy półfinał wygrała Victoria, a w tym spotkaniu błysnął Karol Borecki, zdobywca dwóch bramek. W drugim półfinałowym starciu JFA Przechlewo wygrało 4:0 kontrolując przez cały czas przebieg spotkania. Mecz o trzecie miejsce między zawodnikami z Dębnicy Kaszubskiej i Kobylnicy zakończył się bezbramkowym remisem, a o zwycięstwie decydowały karne. Więcej zimnej krwi zachowali zawodnicy Orłów i ostatecznie to oni zdobyli puchar i brązowe medale.

W finale spotkały się najlepsze drużyny turnieju prezentujące wysoki poziom. Jednak dość szybko bramkę zdobyli zawodnicy z Przechlewa i kontrolowali wydarzenia na boisku. Słupszczanie z Victorii atakowali, dzięki czemu widowisko było pełne emocji i walki. Jednak druga bramka dla JFA zdecydowała o rozstrzygnięciu rywalizacji.

Truskawką na torcie był natomiast konkurs rzutów karnych, który rozegrano aby wyłonić króla strzelców. Po trzech regulaminowych kolejkach był remis, a rozstrzygnięcie przyniosła dopiero ósma seria, w której chłodny umysł zachował Karol Borecki z Victorii Słupsk i to jemu przypadł tytuł króla strzelców.

Puchary i medale uczestnikom turnieju wręczył Paweł Kryszałowicz wiceprezes Gryf Słupsk S.A. i były napastnik reprezentacji Polski. Natomiast najlepszy bramkarz i król strzelców nagrody odebrali z rąk Łukasza Stasiaka, najlepszego strzelca Gryf Słupsk S.A. w obecnym sezonie.

Warto wspomnieć, że w turnieju uczestniczyły także dziewczęta, które były wyróżniającymi się elementami swoich zespołów. Ola z Orlików Kończewo była filarem obrony, pewnym wykonawcom rzutów wolnych, a przed wszystkim zdobywczyniom decydującej bramki w ostatnich sekundach meczu o piąte miejsce. Wiktoria z AP Energa Gryf Słupsk S.A. zasłużyła na tytuł jednej z najwaleczniejszych w całym turnieju, natomiast Iga z Piłka w Bramce Słupsk zachowywała spokój nawet w obliczu przewagi liczebnej przeciwników.

Organizatorzy dziękują firmie Energa S.A. sponsorowi głównemu turnieju oraz fundatorowi nagród dla wszystkich uczestników, a także firmom Pyszne Jedzonko oraz hurtowni warzyw i owoców PPHU Jarząbek za przygotowanie posiłków i zdrowych owocowych przekąsek dla zawodników.

Wyniki turnieju:

1. JFA Przechlewo

2. Victoria Słupsk

3. Orły Dębnica Kaszubska

4. AP Słupia Kobylnica

5. Orliki Kończewo

6. AP Energa Gryf Słupsk S.A.

7. Piłka w Bramce Słupsk

8. Football Academy Słupsk

9. AP Energa Gryf Słupsk S.A. 2

10. Futbolaki Słupsk

Król strzelców – Karol Borecki (Victoria Słupsk)

Najlepszy bramkarz – Bartosz Lewandowski (Orły Dębnica Kaszubska)